Cinks ir viens no būtiskākajiem mikroelementiem mūsu organismā, jo tas piedalās daudzu ķermeņa funkciju nodrošināšanā. Lai gan cinks cilvēkam nepieciešams nelielos daudzumos, tā trūkums var radīt nopietnas veselības problēmas, kuru risināšanā pēc konsultēšanās ar ārstu, iespējams, būs jāuzsāk lietot piemērotus uztura bagātinātājus.
Kas ir cinks un kādēļ tas vajadzīgs?
Cinks ir mikroelementu grupas minerāls, kas piedalās daudzu ķīmisku reakciju procesos cilvēka organismā. Tas ir būtisks šūnu augšanai, imūnsistēmas stiprināšanai, vielmaiņas regulēšanai, kā arī ādas, matu un nagu veselības uzturēšanai. Tā trūkums var traucēt šo procesu nodrošināšanu un tādējādi ietekmēt vispārējo labsajūtu un veselību.
Cinka nozīme veselībā
Cinks piedalās daudzos organisma procesos. Tā nozīme veselībā ir plaša, sākot no imunitātes uzlabošanas līdz vielmaiņas regulēšanai un ādas veselības uzturēšanai. Cinks veicina brūču dzīšanu, aizsargā pret infekcijām, uzlabo gremošanas sistēmas darbību, kā arī palīdz saglabāt veselus matus, nagus un ādu. Pazemināts cinka līmenis, var būt iemesls matu sausumam, trauslumam un izkrišanai, nogurumam, sliktai brūču dzīšanai un pat ietekmēt auglību.
Tas piedalās arī DNS un proteīnu sintēzē, kas ir nozīmīgi šūnu augšanas un dalīšanās procesos. Šī procesa nodrošināšana ir īpaši svarīga imūnsistēmas šūnām, kas palīdz organismam cīnīties pret vīrusiem un baktērijām. Cinka deficīts var novest pie imūnās atbildes pavājināšanās, palielinot organisma uzņēmību pret dažādām slimībām. Turklāt, cinks ir svarīgs enzīmu darbībai - tas piedalās dažādos ķīmiskos procesos, tostarp cukuru un tauku vielmaiņā.
Cinks veicina arī aknu darbību un palīdz saglabāt optimālu holesterīna līmeni, tādējādi veicinot kardiovaskulārās jeb sirds un asinsvadu veselības uzturēšanu. Tā loma organismā ir tik plaša, ka tā trūkums var izraisīt dažādas veselības problēmas, kas, laikus nenovērstas, var ievērojami ietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti.
Cinka deficīta signāli
Cinka trūkums organismā var izraisīt vairākas nepatīkamas sekas.
- Viens no pirmajiem signāliem var būt nogurums un spēka zudums, jo cinks ir svarīgs vielmaiņas procesos, kas nodrošina enerģiju.
- Otrs izplatīts simptoms ir matu izkrišana, jo šis mikroelements ir svarīgs matu folikulu veselībai. Kad tas trūkst, matu augšanas cikls var tikt traucēts, kā rezultātā mati kļūst plānāki un sāk izkrist. Savlaicīga šī elementa līmeņa atjaunošana palīdz saglabāt stiprus un veselīgus matus.
- Arī slikta brūču dzīšana var liecināt par cinka deficītu, jo cinks ir nozīmīgs palīgs šūnu atjaunošanās procesos.
- Vāja imunitāte un biežas infekcijas ir vēl viens indikators, kas var norādīt, ka ir cinka deficīts.
Ja šie simptomi ir sastopami ilgstoši, nepieciešams doties pie ārsta, kurš visdrīzāk aicinās nodot asins analīzes, kas atainos precīzu trūkstošo vitamīnu un mikroelementu daudzumu.
Cinka trūkuma ietekme uz garastāvokli un garīgo veselību
Cinka deficīts ne tikai ietekmē fizisko veselību, bet var radīt arī garastāvokļa svārstības un pat depresiju. Cinks ir svarīgs neirotransmiteru darbībā jeb signālu pārraidē starp nervu šūnām, kas regulē smadzeņu funkcijas, piemēram, garastāvokli, miegu un stresu.
Tas piedalās serotonīna un dopamīna sintēzē, kas ir saistīti ar labu pašsajūtu un emocionālo līdzsvaru. Tā trūkums var veicināt garīgo izsīkumu, uzbudināmību un sliktu garastāvokli. Tāpēc, ja garastāvoklis pastāvīgi ir slikts vai ja bieži parādās trauksmes sajūta, iespējams, to var skaidrot ar cinka deficītu.
Cinka ietekme uz grūtniecību un bērnu attīstību
Cinks ir nepieciešams un svarīgs mikroelements grūtniecības laikā, jo tas piedalās šūnu dalīšanās procesos un veicina augļa veselīgu attīstību. Cinks ir būtisks nervu sistēmas attīstībai un imūnsistēmas stiprināšanai.
Cinka deficīts grūtniecības laikā var izraisīt dažādas komplikācijas, piemēram, priekšlaicīgas dzemdības, augļa attīstības aizturi vai pazeminātu bērna svaru. Tā trūkums var ietekmēt bērna intelektuālo attīstību, tāpēc grūtniecēm ir īpaši svarīgi nodrošināt pietiekamu cinka uzņemšanu, lai rūpētos gan par savu veselību, gan bērna attīstību.
Atbilstoša daudzuma cinka uzņemšanu var panākt, rūpīgi izvēloties sabalansētu uzturu ikdienā un nepieciešamības gadījumā vēršoties pie ārsta pēc uztura bagātinātāju ieteikumiem.
Cinka trūkuma cēloņi
Cinka deficīts var rasties dažādu iemeslu dēļ. Nepietiekama un nesabalansēta uztura uzņemšana ir viens no galvenajiem faktoriem. Cinks galvenokārt pieejams dzīvnieku izcelsmes produktos, piemēram, gaļā, jūras veltēs un piena produktos. Ja uzturā trūkst šo pārtikas grupu, var rasties cinka trūkums, līdz ar to - īpaša vērība šim aspektam jāpievērš veģetāriešiem un vegāniem.
Arī dažādas veselības problēmas, piemēram, gremošanas traucējumi vai hroniskas slimības var traucēt cinka uzsūkšanos organismā. Vēl viens ietekmējošs riska faktors ir vecums, jo, cilvēkam novecojot, ar gadiem pamazām var samazināties cinka uzsūkšanās spēja.
Kā novērst cinka trūkumu?
Lai novērstu šī minerāla trūkumu, svarīgi rūpēties par sabalansētu uzturu, iekļaujot ar cinku bagātus produktus. Pārtikas avoti, piemēram, jūras veltes, sarkanā gaļa un piena produkti ir lieliski, lai nodrošinātu pietiekamu cinka uzņemšanu. Veģetāriešiem un vegāniem, kuri neizmanto dzīvnieku izcelsmes pārtiku, šī minerāla avots var būt pākšaugi, rieksti, sēklas un pilngraudu produkti.
Ja uzturs nav tik pilnvērtīgs, cinka līmeni var uzlabot ar kvalitatīviem uztura bagātinātājiem. Vērtīgs atbalsts ir, piemēram, cinka bisglicināts, kas organismā uzsūcas daudz labāk par citām cinka formām un palīdz nodrošināt nepieciešamo cinka daudzumu organismā. Tomēr, pirms uzsākat lietot uztura bagātinātājus, aicinām konsultēties ar ārstu, lai izvēlētos piemērotāko risinājumu, kas atbilstošs individuālajam veselības stāvoklim un vajadzībām.
Nobeigums
Laikus pamanīt cinka deficītu ir ļoti svarīgi, jo tas var ievērojami ietekmēt gan fizisko veselību, gan vispārējo labsajūtu. Ja pamanāt kādus no augstāk minētajiem simptomiem, piemēram, matu vai nagu trauslumu, ilgstošu nogurumu un vāju imunitāti neignorējiet – ņemiet tos vērā un konsultējieties ar ārstu, lai noteiktu, kas organismā trūks. Varbūt ir nepieciešams uzņemt cinku papildus ar uztura bagātinātāju palīdzību. Tūlītēja rīcība palīdzēs novērst nopietnas veselības problēmas un uzlabot dzīves kvalitāti.