Kas ir biotīns un kādas ir tā priekšrocības jūsu organismam?

Kas ir biotīns un kādas ir tā priekšrocības jūsu organismam?

Biotīns ir viens no svarīgākajiem mikroelementiem mūsu organismā. Biotīns jeb vitamīns B7 pieder pie B grupas vitamīnu kompleksa un atbild par virkni nozīmīgu procesu – no enerģijas iegūšanas līdz matu un nagu, kā arī ādas veselības uzturēšanā.  

Kas ir biotīns?

Biotīns ir ūdenī šķīstošs vitamīns, ko organisms nespēj uzkrāt, tāpēc tas jāuzņem regulāri ar ikdienas uzturu vai uztura bagātinātājiem. Biotīns cieši mijiedarbojas ar citiem B grupas vitamīniem, palīdzot uzturēt sabalansētu vielmaiņu un veselīgu nervu sistēmu.  

Lai gan biotīns pieejams arī atsevišķi, bieži vien B grupas vitamīnu komplekss sniedz labāku iedarbību. B grupas vitamīni efektīvāk darbojas kopā – tie papildina un pastiprina viens otra iedarbību. Tāpēc uzturā vai uztura bagātinātājos iekļautais B grupas komplekss var nodrošināt sabalansētāku un plašāku iedarbību visā organismā. Turklāt katrs no B grupas vitamīniem pilda unikālu funkciju – piemēram, B1 atbalsta sirds veselību, B6 palīdz hormonu līdzsvaram, B12 rūpējas par nervu sistēmu, B2 vitamīns (riboflavīns) atbild par acu un ādas veselību un piedalās enerģijas ražošanas procesos, bet B5 vitamīns (pantotēnskābe) ir nozīmīgs atbalsts virsnieru darbībā un organisma spējā tikt galā ar stresu.

Biotīna priekšrocības organismā

Biotīns bieži tiek reklamēts kā “skaistuma vitamīns”, bet tas ir svarīgs arī citu, daudz nozīmīgāku iemeslu dēļ. Biotīns nodrošina nepieciešamo enerģiju ikdienas gaitām, kā arī atbalsta nervu sistēmas darbību, līdz ar to, arī cilvēka garastāvoklis var būt saistīts ar šo vitamīnu. 

  • Mati un nagi – biotīns stimulē keratīna ražošanu. Keratīns, kas ir ir olbaltumviela, veido nagu un matu struktūru. Regulāra biotīna uzņemšana var veicināt matu augšanu, samazināt lūšanu un padarīt tos biezākus. Biotīns arī stiprina nagus, padarot tos izturīgākus pret šķelšanos un citiem bojājumiem.
  • Ādas veselība – šis vitamīns palīdz uzturēt veselīgu ādas barjeru, nodrošinot aizsardzību pret sausumu un kairinājumu. Biotīna trūkums var izraisīt izsitumus, apsārtumu vai pat ādas zvīņošanos. Pietiekams biotīna līmenis veicina ādas elastību un mirdzumu, kā arī nodrošina vienmērīgu toni. 
  • Vielmaiņas uzlabošana – tas piedalās ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu vielmaiņā, pārveidojot tos enerģijā, ko organisms var lietderīgi izmantot. Biotīns var palīdzēt saglabāt arī stabilu cukura līmeni asinīs, jo tas iesaistās glikozes vielmaiņas procesos un atbalsta fermentu, kas regulē cukura līmeņa sadalīšanos un izmantošanu šūnās. Kā arī, tas veicina insulīna darbību, palīdzot organismam efektīvāk izmantot glikozi kā enerģijas avotu. Tā rezultātā samazinās straujas cukura līmeņa svārstības, kas bieži vien izraisa pēkšņu nogurumu vai izsalkuma sajūtu.
  • Imūnsistēmas atbalsts – B7 vitamīns ir būtisks arī imūnsistēmas darbībai. Tas palīdz organismam cīnīties pret infekcijām un citām veselības problēmām. Biotīns piedalās šūnu metabolismā un atbalsta organisma spēju ražot imūnsistēmas šūnas, kas ir nepieciešamas cīņā ar patogēniem (mikroorganismiem, piemēram, baktērijām, vīrusiem, sēnītēm un parazītiem, kas spēj izraisīt dažādas slimības). Pietiekams biotīna līmenis var uzlabot ķermeņa spēju atjaunoties un pasargāt to no ārējiem apdraudējumiem. 

Biotīna deficīts un tā ietekme uz veselību

Biotīna trūkums var izraisīt pastiprinātu matu izkrišanu, matu struktūras pasliktināšanos un galvas ādas sausumu. Cilvēki ar zemu biotīna līmeni bieži sūdzas arī par sausu, blāvu ādu un trausliem nagiem. Vēl viena izplatīta pazīme ir nogurums un enerģijas trūkums, jo vielmaiņas procesi norit lēnāk. Ilgstošs tā deficīts var ietekmēt arī nervu sistēmu, izraisot garastāvokļa svārstības vai koncentrēšanās grūtības. 

Biotīna deficīts var būt īpaši izteikts cilvēkiem ar nesabalansētu uzturu, gremošanas traucējumiem vai tiem, kuri lieto medikamentus, piemēram, antibiotikas. Tāpat, paaugstināts biotīna patēriņš novērojams grūtniecības laikā, kad nepieciešamība pēc vitamīniem organismā palielinās. Regulāra biotīna uzņemšana profilaktiski palīdz izvairīties no nepatīkamiem simptomiem un uzturēt labu pašsajūtu ilgtermiņā. 

Biotīna avoti: pārtikas produkti un uztura bagātinātāji

Biotīnu dabiski satur olas dzeltenums, aknas, rieksti, sēklas, pilngraudi un spināti. Lieliska izvēle ir arī avokado, saldie kartupeļi un sēnes – tie ir biotīna bagāti un palīdz veidot sabalansētu ēdienkarti. 

Lai aktīva dzīvesveida piekritēji vai tie, kuriem būtiski rūpēties par skaistumu, nodrošinātu nepieciešamo B7 vitamīna daudzumu organismā, jāapsver uztura bagātinātāju lietošana. Labākais uztura bagātinātāju veikals piedāvā biotīnu gan komplektā ar selēnu un folskābi, gan B grupas vitamīnu kompleksa sastāvā. Šādi produkti ir ērti lietošanā un ļauj precīzi uzņemt nepieciešamo devu. 

Nobeigums

Biotīns ir kā kluss varonis – varbūt to nevar manīt, bet tā darbs jūtams ik uz soļa. B7 vitamīns ir svarīgs mikroelements, kas palīdz nodrošināt enerģijas vielmaiņu, atbalsta nervu sistēmas darbību, kā arī rūpējas par veselīgu ādu, matiem (novērš matu izkrišanu) un nagiem. Lai ikdienā uzņemtu pietiekamu biotīna daudzumu, svarīgi savā uzturā iekļaut tādus produktus kā olas, riekstus, pilngraudu produktus, spinātus un avokado. Papildu atbalstam var izvēlēties kvalitatīvus uztura bagātinātājus. Biotīns nav ātrs brīnumlīdzeklis, taču ar laiku tas var kļūt par uzticamu sabiedroto gan veselībai, gan pašsajūtai.