Āda ir cilvēka ķermeņa lielākais orgāns, un tā sastāv no trim slāņiem – epidermas, dermas un hipodermas. Tā palīdz uzturēt ķermeņa temperatūru, pasargā no mikroorganismiem un piedalās D vitamīna sintēzē. Sausa āda var radīt diskomfortu un nepatīkamus simptomus – var būt nieze, ādas lobīšanās un velkoša sajūta. Lai to novērstu, būtiski ir ne tikai izmantot pareizos kopšanas līdzekļus, bet arī nodrošināt organismu ar nepieciešamajiem vitamīniem.
Kāpēc āda kļūst sausa un kā to novērst?
Sausa āda bieži rodas mitruma trūkuma dēļ. To ietekmēt apkārtējā vide, nepareiza ādas kopšana, nepietiekams un vienveidīgs uzturs, kā arī ikdienā izdzertais ūdens daudzums.
Ziemā esošais sausais gaiss un krasās temperatūras izmaiņas, ādu var padarīt jutīgāku. Savukārt vasarā, to var ietekmēt UV starojums, tāpēc būtiski atcerēties parūpēties par ādas aizsardzību no ārējiem faktoriem un laikapstākļiem. Aukstajā sezonā, kad vējš un zema temperatūra var būt ievērojami traucēkļi veselas ādas uzturēšanā, ieteicams lietot aizsargkrēmus, kas veido plānu slāni uz ādas virsmas un novērš mitruma zudumu. Tāpat svarīgi gada siltajos mēnešos un jo īpaši vasarā izvairīties no ilgstošas saules iedarbības, kā arī lietot saules aizsargkrēmu, jo ultravioletais starojums var ļoti bojāt ādu un samazināt tās mitruma saglabāšanas spējas.
Domājot par uzturu, kas piemērots ādas veselībai, būtiski izvēlēties daudzveidīgu uzturu, kas pilns dažādām uzturvielām un vitamīniem. Apstrādātu un pārstrādātu uzturu (pusfabrikātus), atstāt izņēmuma gadījumiem.
Tas, cik daudz ūdens cilvēkam jāuzņem, atkarīgs no dažādiem faktoriem, piemēram, ķermeņa svara, fiziskās slodzes, klimata un vispārējās veselības. Pieaugušam cilvēkam dienā var būt ieteicams uzņemt vidēji no 30 līdz 40 mililitriem ūdens uz katru kilogramu. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde sievietēm rekomendē dienā izdzert aptuveni divus litrus ūdens, bet vīriešiem – apmēram divarpus litrus.
Ādas sausums var būt arī citu faktoru ietekmē, piemēram, ja notiek hormonālās izmaiņas, ir dažādas veselības problēmas un tiek lietoti medikamenti. Bez šaubām, ādas mitrumu ietekmē arī organisma novecošanās.
Kā izvēlēties piemērotus ādas kopšanas līdzekļus?
Izvēloties līdzekļus ādas kopšanai un mitrināšanai, būtiski ņemt vērā savu ādas tipu un konkrētās vajadzības. Piemēram, sausai ādai var būt piemēroti bagātīgi mitrinoši krēmi, bet taukainai ādai – vieglākas tekstūras līdzekļi. Konsultējoties ar dermatologu vai citu kvalificētu speciālistu, iespējams izvēlēties piemērotus produktus, kas neizraisīs alerģiskas reakcijas un veicinās ādas veselības uzlabošanu ātrāk. Speciālists var ieteikt arī specifiskus produktus, kas satur īpašas aktīvās vielas, kas piemērotas konkrētiem ādas tipiem un konkrētu problēmu novēršanai.
Lai parūpētos par labu ādas stāvokli, jānodrošina pareiza tās kopšana, veselīgs ikdienas uzturs un jāuzņem atbilstošs ūdens daudzums.
Sausa āda var būt par iemeslu ne tikai fiziskam diskomfortam, bet arī emocionālajiem pārdzīvojumiem. Pastāvīga nieze un kairinājums var traucēt veikt ikdienas aktivitātes, savukārt apsārtums un ādas zvīņošanās vai lobīšanās var mazināt cilvēka pašpārliecinātību. Ja ar uztura sakārtošanu un izdzertā ūdens daudzumu ādas stāvoklis neuzlabojas, ieteicams konsultēties ar speciālistu un papildus uzņemt piemērotus vitamīnus, kas palīdzēs ādai atjaunoties un uzlabot mitruma līmeni, ievērojami uzlabojot ādas veselību un izskatu, kā arī kopējo pašsajūtu.
Kādi vitamīni palīdz pret sausu ādu?
- A vitamīns – tas ir būtisks ādas veselībai, jo veicina šūnu atjaunošanos, stimulē kolagēna sintēzi un palīdz saglabāt mitrumu. A vitamīns regulē tauku dziedzeru darbību, mazina aknes veidošanos un aizsargā pret UV staru bojājumiem. Lietojot to lokāli - uz ādas, nepieciešama piesardzība, jo sākumā var rasties ādas kairinājums.
- E vitamīns – kā spēcīgs antioksidants aizsargā ādu no brīvajiem radikāļiem, kas veicina priekšlaicīgu novecošanos, un palīdz novērst šūnu bojājumus, ko izraisa saules iedarbība un piesārņojums. Tas arī veic ādas mitrināšanu, stiprinot dabisko aizsargbarjeru un novēršot mitruma zudumu, tādējādi padarot ādu gludāku un elastīgāku. E vitamīns palīdz mazināt iekaisumu un kairinājumu, kas bieži raksturīgs sausai, jutīgai vai bojātai ādai.
- C vitamīns – šis vitamīns ir nozīmīgs kolagēna sintēzei, kas uztur ādas elastību un veselību, palīdzot tai saglabāt tvirtumu un samazinot priekšlaicīgas novecošanās pazīmes. Tas arī aizsargā ādu no vides negatīvās ietekmes, piemēram, piesārņojuma, neitralizējot brīvos radikāļus, kas var bojāt ādas šūnas. C vitamīns veicina ādas mirdzumu un vienmērīgu toni, mazinot hiperpigmentāciju un uzlabojot dabisko aizsargspēju.
Padomi, kā uzlabot ādas veselību ar vitamīniem
Ja ar ikdienas uzturu nespējat uzņemt pietiekamu daudzumu vitamīnu, palīdzēt var uztura bagātinātāji. Ir pieejami dažādi kompleksi, kas satur A, E un C vitamīnu kombinācijas, kas uzlabo ādas stāvokli. Papildus, var lietot arī citus uztura bagātinātājus, kas veicina ādas un matu veselību, piemēram, Omega-3 taukskābes un cinku, kas zināms, pateicoties savām spējām uzlabot ādas struktūru un kā lielisks palīgs cīņā pret iekaisumiem. Uztura bagātinātāji var palīdzēt cīņā gan pret ādas sausumu, gan citām problēmām, piemēram, akni.
Pareizs uzturs ir svarīgs, lai nodrošinātu ādu ar nepieciešamajiem vitamīniem. Produkti, kas regulāri jāiekļauj ikdienas maltītēs, lai palīdzētu uzturēt ādu veselīgu: burkāni, saldie kartupeļi, spināti, aknas (A vitamīns), rieksti, sēklas, avokado, augu eļļas (E vitamīns), citrusaugļi, paprika, ogas, kāposti (C vitamīns).
Iespējams izmantot arī uztura bagātinātāju komplektu ādai un matiem, kas satur biotīnu ar selēnu un folskābi, hialuronskābi un citus aktīvus komponentus. Šādi komplekti ir īpaši izstrādāti, lai uzlabotu ne tikai ādas izskatu, bet arī matu un nagu stāvokli, nodrošinot kopēju labumu vispārējai veselībai. Pirms šo produktu lietošanas ir ieteicams konsultēties ar speciālistu, lai izvēlētos piemērotāko un drošāko risinājumu konkrētajai vajadzībai.
Citi padomi sausas ādas ārstēšanai
Lietojot vitamīnus, svarīgi ievērot arī citus paradumus, kas samazina ādas sausumu:
- dzert pietiekami daudz ūdens, jo dehidratācija var veicināt ādas sausumu;
- lietot mitrinošus krēmus, kas satur hialuronskābi vai dabīgas eļļas;
- izvairīties no pārmērīgi karsta ūdens mazgājoties, jo tas var sausināt ādu un bojāt aizsargslāni;
- izmantot maigus, mitrinošus mazgāšanās līdzekļus, kas nesatur agresīvas ķimikālijas un ir piemēroti cilvēka ādas tipam.
Nobeigums
Āda ir ne tikai aizsargbarjera starp ķermeni un ārējo vidi, bet arī cilvēka veselības spogulis, kas atspoguļo tās kopšanu, dzīvesveidu un vispārējo labsajūtu. Ādas sausums var radīt diskomfortu, bet pareiza tās kopšana un pietiekama vitamīnu uzņemšana var ievērojami uzlabot ādas stāvokli. A, E un C vitamīni ir sevišķi svarīgi sausai ādai, lai uzturētu mitrumu, elastību un veselīgumu.
Kombinējot pareizu uzturu, atbilstošus kosmētikas līdzekļus un ikdienas ādas kopšanas paradumus, var panākt ilgstošu un redzamu uzlabojumu, kas ļautu ādai mirdzēt un būt veselīgākai.