Dzelzs trūkums ir viens no izplatītākajiem uzturvielu deficītiem, kas var izraisīt nogurumu, koncentrēšanās grūtības un imunitātes novājināšanos. Tas īpaši var skart sievietes, bērnus un veģetāriešus, ietekmējot gan fizisko, gan mentālo labsajūtu.
Kas ir dzelzs un kāpēc tas ir svarīgs?
- Dzelzs loma organismā: dzelzs ir galvenā hemoglobīna sastāvdaļa, kas palīdz sarkanajām asins šūnām nogādāt skābekli audos un orgānos. Bez pietiekama dzelzs līmeņa organismā nav pietiekami daudz skābekļa, un tas var izraisīt nogurumu un vājumu.
- Dzelzs avoti: šo mikroelementu var uzņemt gan no dzīvnieku, gan augu valsts produktiem. Ar dzelzi bagāta ir sarkanā gaļa, aknas, zivis un jūras veltes, savukārt, veģetārieši dzelzi var uzņemt, uzturā lietojot pākšaugus, spinātus, brokoļus un pilngraudu produktus. Dzelzs uzsūkšanos veicina C vitamīnu saturoši produkti, piemēram, citrusaugļi un paprika, taču piena produkti, piemēram, piens, siers un jogurts, var kavēt tā uzsūkšanos. Uztura bagātinātājus ar dzelzi ieteicams lietot vismaz vienu līdz divas stundas pirms vai pēc piena produktu patēriņa, lai nodrošinātu maksimālu efektivitāti.
- Dzelzs trūkums un tā ietekme: dzelzs deficīts var izraisīt anēmiju jeb mazasinību, kas rada hronisku nogurumu, ādas bālumu, galvassāpes un imunitātes novājināšanos. Ilgstošs dzelzs deficīts var pasliktināt smadzeņu darbību, kā arī samazināt fizisko izturību un vispārējo dzīves kvalitāti.
Kas izraisa dzelzs trūkumu?
Dzelzs trūkumu visbiežāk izraisa nepietiekams uzturs, īpaši tad, ja netiek uzņemti dzelzi saturoši produkti, piemēram, gaļa vai arī ja diētā dominē pārtika, kas kavē tā uzsūkšanos, piemēram, piena produkti. Sievietēm dzelzs deficītu bieži var veicināt menstruācijas un grūtniecība, kad ievērojami pieaug dzelzs patēriņš organismā. Tāpat, tas var būt gremošanas sistēmas traucējumu, piemēram, celiakijas vai hroniskas asiņošanas dēļ.
Biežākās pazīmes, ka tev ir dzelzs trūkums
- Pastāvīgs nogurums un vājums - zems dzelzs līmenis nozīmē, ka ķermenis nesaņem pietiekami daudz skābekļa, un tas var izraisīt hronisku nogurumu, vājumu, kā arī samazināt darba spējas. Pat pēc pietiekama stundu miega vai regulāras atpūtas, cilvēks var justies izsmelts un bez enerģijas.
- Bālums un ādas izmaiņas - dzelzs deficīts samazina hemoglobīna līmeni asinīs, kas savukārt ādu padara bālu. Tāpat, var kļūt gaišākas arī lūpas, acu plakstiņu iekšpuse un nagu gultnes. Arī paši nagi var kļūt trauslāki.
- Elpas trūkums - tā kā dzelzs trūkuma dēļ ķermenis saņem mazāk skābekļa, pat neliela fiziska slodze, piemēram, kāpšana pa kāpnēm vai pastaiga var izraisīt aizdusu un paātrinātu sirdsdarbību.
- Galvassāpes un reiboņi - samazināta skābekļa piegāde smadzenēm var izraisīt biežas galvassāpes un reiboņus. Šie simptomi īpaši izteikti var būt strauji pieceļoties vai ilgstoši stāvot.
- Matu izkrišana - dzelzs deficīts var novājināt matu folikulas, izraisot pastiprinātu matu izkrišanu un lēnāku to augšanu. Galvas rota var kļūt trauslāka un zaudēt apjomu.
- Tieksme ēst vielas, kas nav parasta pārtika - viens no neparastākajiem dzelzs trūkuma simptomiem ir iepriekš nebijusi vēlme ēst lietas, kas nav pārtika, piemēram, krītu, mālu, papīru vai ledu. Šo parādību dēvē par pika sindromu, un to var saistīt ar organisma centieniem kompensēt uzturvielu deficītu.
Kā noteikt dzelzs līmeni?
Dzelzs līmeni organismā var noteikt, veicot asins analīzes un precizējot hemoglobīna, feritīna un kopējās dzelzs saistīšanas spējas (TIBC) rādītājus. Analīzes var veikt jebkurā laboratorijā pēc ārsta ieteikuma vai pēc savas iniciatīvas, īpaši, ja ir aizdomas par dzelzs deficītu. Regulāri dzelzs līmeni ieteicams pārbaudīt riska grupām, piemēram, sievietēm ar smagām menstruācijām, grūtniecēm un cilvēkiem ar hroniskām slimībām. Jebkādu veselības problēmu gadījumā aicinām vērsties pie ārsta, kurš noteiks nepieciešamās pārbaudes un, ja nepieciešams, arī medikamentus vai uztura bagātinātājus.
Kā novērst dzelzs trūkumu?
Sabalansēts uzturs
Lai nodrošinātu pietiekamu dzelzs daudzumu, uzturā ieteicams regulāri iekļaut sarkano gaļu, aknas, zivis, olas, kā arī augu valsts produktus, piemēram, pākšaugus, spinātus, riekstus un pilngraudu produktus. Dzelzs uzsūkšanos veicina C vitamīns, tāpēc vēlams kombinēt dzelzi saturošus produktus ar citrusaugļiem, papriku vai ogām. Tajā pašā laikā jāierobežo kafijas, tējas un piena produktu lietošana, jo tie var kavēt dzelzs uzsūkšanos.
Dzelzs piedevas
Dzelzs piedevas un uztura bagātinātāji ir pieejami dažādās formās: tabletēs, kapsulās, šķīdumos un injekcijās. Vislabāk organismā uzsūcas dzelzs fumarāts, tādēļ tas ir pilnībā piemērots sportistiem un aktīvām sievietēm. Dzelzs piedevas palīdz novērst vai ārstēt dzelzs deficītu, taču, lai nenodarītu kaitējumu veselībai un izvēlētākos piemērotāko un efektīvāko formu, aicinām vērsties pie ārsta. Arī pārmērīgs dzelzs daudzums organismā var būt kaitīgs un izraisīt dažādas blakusparādības, piemēram, gremošanas traucējumus vai dzelzs pārslodzi.
Pazemināts dzelzs līmenis organismā var izraisīt nogurumu, koncentrēšanās grūtības un vājumu īpaši sievietēm, bērniem un veģetāriešiem. Dzelzs ir būtisks dažādos ķermeņa procesos, tostarp skābekļa transportēšanā. To var uzņemt, lietojot dzīvnieku un augu valsts produktus, piemēram, sarkano gaļu, pākšaugus un spinātus. Dzelzs piedevas un uztura bagātinātāji var palīdzēt atjaunot normālu dzelzs līmeni, taču, lai izvairītos no pārdozēšanas un blakusparādībām, piedevas jālieto pēc ārsta norādījumiem.